log in

Aktualności

Mistrzostwa Europy w klasie Optimist

Wyróżniony Mistrzostwa Europy w klasie Optimist

W dniach 31.07-06.08.2017 odbywały się w Burgas (Bułgaria) Mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie Optimist. Na starcie regat stawiło się 108 zawodniczek i 153 zawodników z Europy i Świata (formuła regat dopuszcza udział w zawodach zawodników spoza kontynentu). W reprezentacji Polski znalazł się zawodnik UKS Barnim Goleniów - Maksymilian Cymerman, chociaż słowo znalazł się nie jest najodpowiedniejsze. Maks wywalczył awans do reprezentacji na Mistrzostwa Europy w krajowych eliminacjach. Jest kolejnym zawodnikiem z Goleniowskiego klubu, który reprezentuje Polskę i Goleniów na arenie międzynarodowej. W ostatnich dziesięciu latach aż sześciu zawodników z klubu UKS Barnim Goleniów reprezentowało Polskę na regatach rangi Mistrzostw Świata i Europy w klasie Optimist.

Reprezentacja przyjechała do Burgas 4 dni wcześniej, żeby mieć czas na zapoznanie się z akwenem oraz aklimatyzację. Podczas treningów mieli okazje pościgać się z zawodnikami z innych reprezentacji. Starty kontrolne gromadziły nawet 60 zawodników. Na mecie zawsze nasi żeglarze meldowali się w czołówce, co pozwalało z umiarkowanym optymizmem patrzeć w przyszłośc.

Przed regatami odbyły się oficjalne pomiary sprzętu, które nasi zawodnicy przeszli bez problemów a potem zaczęło się ściganie. Przez pierwsze trzy dni chłopcy rywalizowali w trzech grupach o awans do grupy finałowej, a dziewczyny ścigały się w dwóch grupach. Udało się rozegrać 6 wyścigów eliminacyjnych w grupie dziewcząt i chłopców. Nasi żeglarze spisali się świetnie awansując w komplecie do złotej grupy finałowej.

Doskonałą formę zaprezentował Igor Kuczys, który wywalczył srebrny medal Mistrzostw Europy. Przez cały czas żeglował równo, szybko i poprawnie taktycznie. W osiągnięciu sukcesu, na pewno pomogły Igorowi, doświadczenia zdobyte w ubiegłych latach na imprezach rangi Mistrzowskiej oraz wspaniała atmosfera w zespole, która udzieliła się całej reprezentacji i pozwoliła osiągnąć jeden z lepszych wyników w historii Polskiego Optimista.

Skład i miejsca Polskiej Reprezentacji na Mistrzostwach Europy:

chłopcy:

2 miejsce - Igor Kuczys (Arka Gdynia)

18 miejsce - Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice)

23 miejsce - Maksymilian Cymerman (UKS Barnim Goleniów)

34 miejsce - Rafał Pogorzelski (Nauticus Olsztyn)

dziewczęta:

21 miejsce - Pola Dzik (YKP Warszawa)

27 miejsce - Weronika Jaroszek (KSW Baltic Dziwnów)

77 miejsce - Ewa Lewandowska (AZS Gdańsk)

trener reprezentacji: Michał Zera - UKS Barnim Goleniów

team leader: Barbara Ramotowska - UKŻR Niegocin Giżycko

specjalne podziękowania:

#4F #medicine - za wspaniałe stroje

#jsail - za najlepsze żagle

#optimast - za omasztowanie i wsparcie sprzętowe

#polskizwiązekżeglarski - za dofinansowanie wyjazdu

#AgnieszkaLewandowska - za pomoc w zorganizowaniu strojów reprezentacyjnych

#TommyLee - za świetne zdjęcia

#rodzice - za oprawę, wsparcie i kibicowanie

oraz wszystkim, którzy myślami byli z nami, kibicowali i wierzyli w sukces.

Michał Zera

link do pełnych wyników:

http://2017optieuro.org/results/results-boys

http://2017optieuro.org/results/results-girls

Log in or create an account